Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Obnova zeleně před Jednotou

Obnova zeleně v parčíku před Jednotou

4. prosince 2016

Již delší dobu jsme v okrašlovacím spolku byli názoru, že zeleň v parčíku před Jednotou, v němž je umístěn pomník padlým ve světové válce se sochou od J. V. Duška „Tvůrcům svobody“, již neposkytuje pomníku dostatečně reprezentativní nebo alespoň důstojné prostředí a že nadešel čas k další takovéto obměně.

Na jaře loňského roku jsme oslovili jednoho zahradního architekta, za nímž stojí pěkné, i oceněné práce, aby nám navrhl novou výsadbu tohoto prostoru. Ačkoliv do Jistebnice přijel a naše požadavky jsme s ním projednali, nebyl schopen do konce roku předložit nějaký návrh. Proto na další členské schůzi v letošním lednu bylo odhlasováno, že k vytvoření návrhu vyzveme místní zahradníky. Eliška Svobodová z Nadějkova připravila návrh ve třech variantách. Nad ním jsme se pak sešli, vyjadřovali se a spolu s Kateřinou Šmejkalovou, která měla k návrhu odborné připomínky, a především s Jiřím Součkem, odborným garantem této akce, jejím „motorem“, nákupčím a z velké části také realizátorem, jsme dospěli ke konečnému návrhu.

Vlastní akce byla navržena na první listopadový týden. Již ve čtvrtek Jiří Souček vyřezal keře určené k odstranění a pracovníci města je naložili a odvezli, přivezli zeminu a mulčovací kůru. Mezitím bylo potřeba ve spolupráci s městem zajistit potřebná vyjádření a vyznačení ohledně inženýrských sítí. V sobotu se členové spolku sešli s ručním nářadím a patřičným elánem, přijel Miroslav Maňák se svým bagrem, Milan Pešek zajistil dovoz balíků rašeliny, Jiří Souček auto plné nakoupených rostlin a akce mohla začít.

V první fázi byla práce především pro velkou techniku, bylo potřeba odstranit pařezy a kořeny starých rostlin. Půdu jsme postupně čistili, přidávala se zemina a rašelina, pokládala se mulčovací textilie, vyznačovala místa výsadby a sázelo se. Než se rozvezla mulčovací kůra, která byla k dispozici, a vše se poklidilo, začalo se pomalu stmívat. Večer se rozpršelo, tak jsme byli rádi, že nám přes den počasí vydrželo a naopak že se výsadba deštěm zalije, neboť rybniční voda již byla zavřená a musela se přivážet v kanystrech.

V dalších dnech se práce ještě dolaďovaly, výsadba doplňovala a ani nyní ještě není vše kompletní. Trvalky a samozřejmě letničky do přední části budou vysazovány na jaře a v průběhu sezóny. Na jaře bychom se měli dočkat i rozšíření přilehlého chodníku a opravy tarasu v popředí. Doufáme, že se rostliny dobře ujmou a budou prospívat a že tento parčík bude nám všem v průběhu roku poskytovat příjemné pohledy na kvetoucí partie.

Na akci nám plně nebo částečně sponzorsky přispěli Eliška Svobodová, Milan Pešek, Miroslav Maňák, Jiří Souček, město Jistebnice a nemohli bychom ji uskutečnit bez sponzorských darů firmy GS Technik. Všem, kteří přispěli ke zdárnému průběhu akce, mockrát děkujeme.

Fotogalerie z průběhu akce je k nahlédnutí zde.

 

TOPlist
aktualizováno: 13.09.2018 23:50:41